
Finns det något så gott till både glögg och kaffe som saffransbiscotti? Svårslaget är det i alla fall.
De är inte så svåra att göra, men det tar lite ugnstid i anspråk..
Ingredienser:
100 g mjölkfritt margarin
0,5 g saffran (alltså ett kuvert)
1,5 dl strösocker
2 ägg
300 g finmix (runt 5 dl, men väg alltid eftersom olika sorters mix kan väga olika mycket)
1 msk fiberhusk (eller 1 tsk xanthangummi)
1 tsk bakpulver
1,5 dl sötmandel (jag skållar och skalar inte mina, men jag vet att många föredrar det)
Gör så här:
- värm ugnen till 175 grader.
- Smält margarinet i en kastrull och häll samtidigt i saffranet däri så att smakerna får utvecklas tillsammans med fettet och värmen. Häll över det smälta margarinet i en bunke och låt svalna.
- Blanda samman ägg och socker och häll ned i det avsvalnade margarinet.
- Blanda mix, fiberhusk, bakpulver och grovt hackad mandel. Häll ned detta i ägg-margarinblandningen och rör ihop till en deg.
- Dela degen i 4 bitar som rullas ut till längder som täcker en plåt på längden (runt 40 cm långa längder alltså). Lägg dem glest på en plåt med bakplåtspapper.
- Grädda mitt i ugnen i 15 min. Ta ut dem och låt dem svalna cirka 10-15 min. Sänk under tiden ugnen till 100 grader och sätt något i ugnsluckan så den står på glänt.
- Skär varje längd i sneda bitar/skivor (du avgör själv hur stora du vill ha dem). Lägg dem på plåten igen med snittytan uppåt.

- Låt biscottin torka under 30 min i ugnen och vänd sedan andra snittytan upp. Låt torka ytterligare 30 min. Alltså en total torktid på 1 timma.


Comments powered by CComment